Ürün Grupları
Kırtasiye
Kitabevi
Ales Kitapları
DGS Kitapları
KPSS Lisans GYGK
KPSS Eğitim Bilimleri
ÖABT Öğretmenlik Alan
KPSS A Hakimlik Kariyer
YDS - Yabancı Dil Sınavları
Teog Kitapları
AÖF - Açıköğretim
MEB 100 Temel Eser
İlköğretim 1 - 8 Sınıflar
Lise 9 - 12 Sınıflar Kitapları
YGS - LYS Kitaplar
Paragraf - Bankacılık - Mantık
KPSS Lise - Önlisans
E-KPSS Kitapları
Ürün Arama
Detaylı Arama
Yeni Ürünler
Küçük Futbolcu / Muzaffer İzgü
A Yayınları YGS - LYS Geometri Çıkmış Sorular 51 Yıl 9786059849142
A Yayınları YGS - LYS Matematik Çıkmış Sorular 51 Yıl
A Yayınları Çıkmış Sorular Fizik - Kimya - Biyoloji 15 Yıl
Çevrimiçi Kız / Zoe Sugg
En Çok Gezilen Ürünler
Lider SMMM Staja Başlama Müşavirim Konu Anlatımlı Set (2015 Baskı - 2088 Sayfa )
Anafen 8.Sınıf Tüm Dersler Soru Bankası
Ada Çanta Bilgisayar ve Evrak Çantası
Sınav 5.Sınıf İngilizce Yaprak Test
DoğruTercih KPSS Tarihin Pusulası Konu Anlatımlı / İsmail Adıgüzel
Ana Sayfa Kitabevi Hukuk Kitapları

Hukuk Sözlüğü Büyük Boy (Öğrenciler İçin) / Prof.Dr. Ejder Yılmaz ( 2011-4.Baskı - 858 Sayfa )

Resmi Büyüt

Hukuk Sözlüğü Büyük Boy (Öğrenciler İçin) / Prof.Dr. Ejder Yılmaz ( 2011-4.Baskı - 858 Sayfa )

Ürün Kodu : 642650
Markalar : Yetkin Yayınlar
Fiyatı : 30,00 TL
Kdv Dahil Fiyatı : 30,00 TL
Stok Durumu : Stokda Tükendi  Stoğa Girdiğinde Haber Ver.
Güncelleme Tarihi : 25.1.2017 17:52:00
 
  • Ürün Bilgisi
  • Taksit Seç..
  • Yorumlar (0)
  • Tavsiye Et
  • Önerileriniz

Ürün Detayları

Bilindiği gibi hukuk dili, herkesin kolaylıkla anlayamadığı bir dildir. Bunun başlıca nedeni, bir bilim dalı olarak hukukun kendisine özgü bir terminolojisinin (teknik terimlerinin) bulunmasıdır. Bir başka neden ise, ülkemizde genel olarak yasaların dilinin oldukça eski ve ağır olmasıdır. Öyle ki, yasaların halk için yapılmasına ve yasayı bilmemenin özür sayılmamasına karşın, hukuk metinlerini okuyup anlayabilmek, az da olsa hukuk bilgisini gerektirmektedir.

Hukuk öğrenimine yeni başlayan ve hukuka ilgi duyan herkes, hukuk metinlerini anlayabilmek için, hukuk terminolojisini içeren kitaplara büyük gereksinme (ihtiyaç) duyar. Ülkemizde bu gereksinimin yeterince karşılandığı pek söylenemez. Bilim adamları, 1944 yılında Türk Hukuk Kurumu tarafından yayımlanmış, daha sonra tıpkı basımı yapılmış olan çok değerli ve ancak bugün için oldukça “eskimiş” bulunan, “Türk Hukuk Lügatı” dışında, bu konuya pek ilgi göstermemişlerdir. Bilim adamları dışındaki bazı hukukçuların ve hatta (ilginçtir ki) hukukçu olmayan (!) bazı kişilerin yayımlamış bulundukları hukuk sözlüklerinin de amaca hizmet edebildiğini söylemek oldukça zordur.

“Hukuk Sözlüğü’’m, yeni sözcüklerle devamlı olarak genişletilerek 1982’de ikinci, 1986’da üçüncü, 1992’de dördüncü, 1996’da beşinci; 2001’de altıncı; 2002’de yedinci, 2004’de sekizinci 2005 yılında dokuzuncu baskısına ulaştı. Hedefim, yapabileceğim “en zengin hukuk sözlüğü’’ne varmaktır.

“Hukuk Sözlüğü’’m, bu şekilde yürüdüğü yolda büyümeye devam ederken ve gerek öğretide gerek Yargıtay kararlarında gittikçe artar bir şekilde atıf yapılan bir eser haline gelirken; bir süredir kitabın hacminin öğrenciyi aştığı uyarısı ile karşılaşır oldum. Uzun zaman yaşadığım tereddütten sonra, “Hukuk Sözlüğü’’mün sırf öğrencilere yönelik küçültülmüş bir baskısının yapılmasının uygun olacağı sonucuna vardım.

Elinizdeki “(Öğrenciler için) Hukuk Sözlüğü’’, işte böyle bir düşünce içinde ortaya çıktı. Diğer bir anlatımla “Hukuk Sözlüğü’’m, “ana’’ oldu ve “(Öğrenciler için) Hukuk Sözlüğü’’ adlı bir yavru doğurdu.

Bundan böyle, “Hukuk Sözlüğü’’m ile onun yavrusu olan “(Öğren­ciler için) Hukuk Sözlüğü’’m, kendi işlevleri çerçevesinde birlikte büyüyecekler.

Aslında hukukçular, bütün Dünya’da, kelime hazinesi en zengin meslek gruplarının başlarında yeralır. Çünkü, hukukçu olarak örneğin bir hakim, top­lumda çıkan hertürlü uyuşmazlığı çözme görevini yüklen­miştir ve vereceği karar sonucu dağıtacağı adaletin doğruluğu açısın­dan hakim, herkesin (başka başka bilim dallarının teknik terimleri de dahil) ne konuştuğunu ve/veya yazdığını tam olarak anlamalıdır. Bu açıdan, hakimin tarafların söylediği herhangi bir kavram/sözcük/kelimeyi bilmemesi (bilmiyorsa, öğrenmemesi), yaptığı işin önemi ve özelliği ne­deniyle düşünülemez.

Burada, bizzat yaşadığım bir sigorta davasında, “aktüerler arasından bilirkişi seçimi talebi”ni, “aktüer” kelimesini, “aktör” ile karıştırması sonucunda, “mahkemede aktörün ne işi var” diyerek ısrarla reddeden değerli bir hakimin, daha sonra yapılmak zorunda kalınan açıklama üzerine içine düştüğü mahcubiyeti samimi olarak itiraf ettiğini, kendisini rahmetle anarak, hoş bir anı olarak hatırladığımı ifade etmeden geçmek istemem.

Aynı husus avukatlar bakımından da kaçınılmazdır. Zira avukat, kendisine güvenerek gelen ve iddiasını/savunmasını aldığı vekillik ve­reninin (müvekkilinin) haklarını en iyi şekilde koruyabilmek için, onun ne dediğini (başka başka bilim dallarının teknik terimleri de dahil) an­lamalı, bilmediklerini veya bilemediklerini öğrenmeli ve hakime (onun da anlayabileceği bir şekilde) anlatmalıdır. İşte bu gerçek (olgu), hu­kukçunun kelime hazinesini artıran çok önemli bir etkendir.

Taksit Seçenekleri

Ürün Yorumları

Yorum Kaydı Bulunamadı

 Ürüne ait yorum kaydı bulunamadı! Ürüne ilk yorumu yazmak için tıklayınız. Bu ürüne yorum yazmak için tıklayınız.

Üye Giriş Formu

Değerli Ziyaretçimiz;
İşleme devam edebilmek için sisteme giriş yapmanız gerekmektedir.
Henüz üye değilseniz, Yeni Üye Kayıt Formu nu doldurarak üye olabilirsiniz.
Şifrenizi hatırlayamıyorsanız, Şifre Hatırlatma Formu nu doldurabilirsiniz.
Üye girişi yapmak için, lütfen e-posta adresinizi ve şifrenizi giriniz.
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Beni Hatırla :
   
 

Önerileriniz

Bu ürünün açıklamaları, fiyatı veya diğer özelliklerinin hatalı olduğunu düşünüyorsanız aşağıdaki formu doldurarak bize gönderebilirsiniz.
Siparişiniz ve diğer sorularınız için "Sipariş Yardım Formu" hizmetimizi kullanabilirsiniz.
E-Posta Adresiniz
Mesajınız
Güvenlik Kodu
Güvenlik Kod Onayı
 
Ana Sayfa  |  Alışveriş Sepetim |  Yeni Üyelik | Hakkımızda  | Satış Ortaklığı |  Yardım |  İletişim 

Ana Sayfa | Alışveriş Sepetim | Yeni Üyelik | Hakkımızda | Yardım | İletişim | Satış Ortaklığı


Bu platform Nebim tarafından HemenAl E-ticaret alt yapısı kullanılarak geliştirilip entegre edilmiştir.