Ürün Grupları
Kırtasiye
Kitabevi
Ales Kitapları
DGS Kitapları
KPSS Lisans GYGK
KPSS Eğitim Bilimleri
ÖABT Öğretmenlik Alan
KPSS A Hakimlik Kariyer
YDS - Yabancı Dil Sınavları
Teog Kitapları
AÖF - Açıköğretim
MEB 100 Temel Eser
İlköğretim 1 - 8 Sınıflar
Lise 9 - 12 Sınıflar Kitapları
YGS - LYS Kitaplar
Paragraf - Bankacılık - Mantık
KPSS Lise - Önlisans
E-KPSS Kitapları
Ürün Arama
Detaylı Arama
Yeni Ürünler
A Yayınları LYS Deneme Seti 3+3 MF
Küçük Futbolcu / Muzaffer İzgü
A Yayınları YGS - LYS Geometri Çıkmış Sorular 51 Yıl 9786059849142
A Yayınları YGS - LYS Matematik Çıkmış Sorular 51 Yıl
A Yayınları Çıkmış Sorular Fizik - Kimya - Biyoloji 15 Yıl
En Çok Gezilen Ürünler
Lider SMMM Staja Başlama Müşavirim Konu Anlatımlı Set (2015 Baskı - 2088 Sayfa )
Anafen 8.Sınıf Tüm Dersler Soru Bankası
Güvender KPSS Lise Önlisans Genel Yetenek Konu ve Soru Seti (Sınırlı Stok)
Ada Çanta Bilgisayar ve Evrak Çantası
Sınav 5.Sınıf İngilizce Yaprak Test
Ana Sayfa Kitabevi Akademik Akademik / Makine Mühendisliği

Gemi Yardımcı Makinaları - 1 / Başmüh. Kemal Demirel

Resmi Büyüt

Gemi Yardımcı Makinaları - 1 / Başmüh. Kemal Demirel

Ürün Kodu : 121228
Markalar : Birsen Yayınevi
Fiyatı : 45,00 TL
Kdv Dahil Fiyatı : 45,00 TL
Stok Durumu : Stokda Tükendi  Stoğa Girdiğinde Haber Ver.
Güncelleme Tarihi : 28.1.2017 08:53:00
 
  • Ürün Bilgisi
  • Taksit Seç..
  • Yorumlar (0)
  • Tavsiye Et
  • Önerileriniz

Ürün Detayları

Gemi yardımcı makinaları, esas itibarıyla geminin sevk ve idaresi için ihtiyaç duyulan tüm süreçlerin yerine getirilmesi için bir araya getirilmiş makina ve ekipmanlar topluluğu olarak ele alınmaktadır. Ancak doğrusu itibarıyla, bu tanımlamaya uygulamada bazı kısıtlamalar getirilmektedir. Bu çerçevede ticaret gemisi sevk sisteminde, ana makina veya makinalar olarak kullanılan dizel motorlar veya buhar türbinleri dışında kalan sistemlerin tümü gemi yardımcı makinaları olarak adlandırılmaktadır. Bu tanım doğrultusunda gemi yardımcı makinaları, geminin makina dairesi için kullanılan makina yardımcıları ve güverte yardımcıları olarak sınıflandırılabilmektedir. Bu kitabın birinci ve ikinci cildinde gerek makina dairesi yardımcı makinaları ve gerekse güverte yardımcı makinalarının çalışma prensipleri, görev ve fonksiyonları, kendilerini meydana getiren mekanizma ve donanımların tanımlarına ayrıntılı olarak yer verilmiştir.

Gemi yardımcı makinaları kitabından amaçlanan, yüksek öğretimdeki lisans öğrencilerinin temel mühendislik derslerinde öğrenmiş oldukları bilgilerin ve mühendislik yaklaşımların, gemilerde var olan uygulamalarını birebir kavramalarıdır.

Günümüzde sıkça karşılaşılan bir sorun, gerçekte mühendisliğin bir çok uygulama alanında olduğu gibi, gemi makinaları mühendisliğinde de kendini açıkça göstermektedir. Söz konusu bu sorun, mühendislik yeterliğine sahip genç mezunların, temelde tüm makina ve ekipmanların çalışma sistemi hakkında fikir sahibi olmalarına karşın ilgili makinalarla yüz yüze geldiklerinde, mevcut sorunlara doğru tanıyı koyabilecek ve en uygun tasarımın, çok seçenekli karar verme sürecinde kullanılmasına yönelik bilgi eksiklikleri olması şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Temelde ortaya çıkan bu sorunun doğru olarak giderilebilmesi için, sadece teorik yaklaşım ve çevrimlerle sınırlı kalınmayıp, gerçek yaşam uygulamasını da içerecek şekilde sistem ve ekipmanların detaylı olarak irdelenmesi gerekmektedir. Kaleme aldığımız bu kitabın birinci ve ikinci cildi, söz konusu bu irdelemenin sağlıklı olarak yapılabilmesi için ortaya konmuş bir emek olarak algılanmalıdır.

Gemi yardımcı makinaları kitabının yukarıda bahsedilen amacının yanında, bir diğer katkısı da, günümüzde kitap konusunda büyük bir sorun olarak yaşadığımız oldukça önemli orandaki Türkçe kaynak kitap ve yayın eksikliğini de giderme çabasıdır.

Gemi Makinaları Mühendisleri için Meslek Tasarım dersi olan gemi yardımcı makinaları konusunda yapmış olduğumuz yazın taramasında, sadece 1978-1988 yılları arasında basılmış toplam üç adet gemi yardımcı makinaları kitabı karşımıza çıkmaktadır. Bununla beraber gemi yardımcı makinaları gibi önemli bir ders için, ülkemizdeki birçok yüksek öğretim kurumunda kaynak kitap olarak H. D. McGeorge tarafından yazılan "Marine Auxiliary Machinery" adlı kitap kullanılmaktadır. Bütün bu bahsedilen gerekçeler ışığında, meslek tasarım veya mühendislik tasarım dersi olan gemi yardımcı makinaları dersi öğrencilerinin, kendi anadilinde öğrenebileceği, neden ve niçin sorularına cevap bulabileceği bir kaynak kitaba duyulan gereksiniminin göz ardı edilemeyeceği açıkça ortaya çıkmaktadır.

Gemi Makinaları Mühendisliği’nin özellikle gemilerde çalışan mühendisler için uluslararası uygulama alanı olması da göz önünde bulundurulduğunda, bu kitabın her iki cildinde de her bölüm sonunda, o bölümde kullanılan kavramların Türkçe ve İngilizce karşılıkları ile tanımları yapılmaya gayret gösterilmiştir. Böylelikle özellikle lisans öğrencilerinin bu konuda kullanılan uluslararası terimlerden uzak kalması önlenmeye çalışılmıştır. Bu kitabın bir diğer avantajı, okuyucunun bu kitap dışında kullanabileceği yabancı kaynak kitap veya çeşitli imalatçı firmaların kılavuz kitap bilgileriyle uyumlaştırılabilmesi için her bölüm arkasında tanımlanan sözlüğün bulunmasıdır. Böylelikle, özellikle günümüzde yitirilmeye yüz tutmuş Türkçe teknik terimler tekrar gözden geçirilmiş ve dilimizin yabancılaştırılması için gösterilen çabalara engel olmak adına verilmiş bir çaba olarak, siz okuyucularımızın değerlendirilmelerine sunulmuştur.

Gemi Yardımcı Makinaları I içeriğinde; pompalar ve tüm çeşitleri ile sızdırmazlık, devre ve bağlantı elemanları, ayrıca yağ-yakıt ayrıştırıcıları (separatörleri) ve yağlı su ayrıştırıcıları (sintine separatörleri) detaylı olarak irdelenmektedir.

Taksit Seçenekleri

Ürün Yorumları

Yorum Kaydı Bulunamadı

 Ürüne ait yorum kaydı bulunamadı! Ürüne ilk yorumu yazmak için tıklayınız. Bu ürüne yorum yazmak için tıklayınız.

Üye Giriş Formu

Değerli Ziyaretçimiz;
İşleme devam edebilmek için sisteme giriş yapmanız gerekmektedir.
Henüz üye değilseniz, Yeni Üye Kayıt Formu nu doldurarak üye olabilirsiniz.
Şifrenizi hatırlayamıyorsanız, Şifre Hatırlatma Formu nu doldurabilirsiniz.
Üye girişi yapmak için, lütfen e-posta adresinizi ve şifrenizi giriniz.
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Beni Hatırla :
   
 

Önerileriniz

Bu ürünün açıklamaları, fiyatı veya diğer özelliklerinin hatalı olduğunu düşünüyorsanız aşağıdaki formu doldurarak bize gönderebilirsiniz.
Siparişiniz ve diğer sorularınız için "Sipariş Yardım Formu" hizmetimizi kullanabilirsiniz.
E-Posta Adresiniz
Mesajınız
Güvenlik Kodu
Güvenlik Kod Onayı
 
Ana Sayfa  |  Alışveriş Sepetim |  Yeni Üyelik | Hakkımızda  | Satış Ortaklığı |  Yardım |  İletişim 

Ana Sayfa | Alışveriş Sepetim | Yeni Üyelik | Hakkımızda | Yardım | İletişim | Satış Ortaklığı


Bu platform Nebim tarafından HemenAl E-ticaret alt yapısı kullanılarak geliştirilip entegre edilmiştir.