Ürün Grupları
Kırtasiye
Kitabevi
Ales Kitapları
DGS Kitapları
KPSS Lisans GYGK
KPSS Eğitim Bilimleri
ÖABT Öğretmenlik Alan
KPSS A Hakimlik Kariyer
YDS - Yabancı Dil Sınavları
Teog Kitapları
AÖF - Açıköğretim
MEB 100 Temel Eser
İlköğretim 1 - 8 Sınıflar
Lise 9 - 12 Sınıflar Kitapları
YGS - LYS Kitaplar
Paragraf - Bankacılık - Mantık
KPSS Lise - Önlisans
E-KPSS Kitapları
Diğer Sınav Kitapları
Ürün Arama
Detaylı Arama
Yeni Ürünler
UniBall Eye Fine Roller Kalem 0.5-0.7 UB-157
Pilot V-Ball Roller Kalem 0,5 - 0,7 - 1,00
Donga FineTech Rt 0.3 mm Jel Kalem İğne Uçlu
Uniball Roller Kalem UB-247 Grip 0.7 / UB-245 Grip 0,5
Uniball Roller Kalem Signo Broad Kod: UM-153
En Çok Gezilen Ürünler
Lider SMMM Staja Başlama Müşavirim Konu Anlatımlı Set (2015 Baskı - 2088 Sayfa )
Anafen 8.Sınıf Tüm Dersler Soru Bankası
Ada Çanta Bilgisayar ve Evrak Çantası
Sınav 5.Sınıf İngilizce Yaprak Test
Işıklı 4. Sınıf Adım Adım Matematik / Bilal Işıklı
Ana Sayfa Kitabevi Dünya Dilleri Gramer - Klavuzu - Hikaye - Sözlük - Roman İngilizce Gramer - Sözlük - Hikaye - Roman

Çeviri El Kitabı (Belge Çevirileri) / Asst.Prof.Dr İsmail Boztaş

Resmi Büyüt

Çeviri El Kitabı (Belge Çevirileri) / Asst.Prof.Dr İsmail Boztaş

Çeviri El Kitabı (Belge Çevirileri) / Asst.Prof.Dr İsmail Boztaş
Ürün Kodu : 18036
Markalar : Pelikan Yayıncılık
Fiyatı : 25,00 TL
Kdv Dahil Fiyatı : 25,00 TL
Stok Durumu : Stokda Tükendi  Stoğa Girdiğinde Haber Ver.
Güncelleme Tarihi : 28.1.2017 11:59:00
 
  • Ürün Bilgisi
  • Taksit Seç..
  • Yorumlar (0)
  • Tavsiye Et
  • Önerileriniz

Ürün Detayları

Bilgi ve teknoloji çağı olarak nitelenen çağımızda başdöndürücü gelişmeleri izleyebilmek için  çevirinin önemi her geçen gün biraz daha artmakta, bu yönde çabalar da büyük aşamalar göstermektedir. Çağımızın bir olgusu olan çeviriyi kimi bilim adamları bir dildeki iletinin başka bir dilde eşdeğerliliğinin sağlanması, veya o dilde yeniden yaratılması olarak tanımlarlarken, kimileri de çeviriyi kültürlerarası bir iletişim aracı olarak nitelemektedirler. Öte yandan günümüz bilim adamlarından genç yaşta kaybettiğimiz Akşit Göktürk ise çeviriyi dillerin dili olarak tanımlamaktadır.

Nasıl tanımlanırsa tanımlansın, çeviri içinde bulunduğumuz yüzyıla damgasını vurmuş, hızla gelişen teknolojiye ayak uydurabilmek, bilgi çağını yakalayabilmek, küçülen dünyamızda gelişmeleri çok yakından izleyebilmek için toplumların, ulusların, kuruluşların ve hatta kişilerin gereksinim duyduğu önemli bir olgu, çok ilgi duyulan bir bilim alanı olma özelliğini sürdürmektedir.

Bugün artık geleneksel bir görüş olan iki dil ve kültürü bilen kişinin iyi bir çevirmen olabileceği görüşü değer kaybına uğramış, çeviri ediminin bilimsel bir anlayışla ele alınmasına gereksinim duyulmuştur. Bu bağlamda, Batı'dan 60-70 yıl kadar bir gecikme ile de olsa 1983 yılında Hacettepe ve Boğaziçi üniversitelerinde Mütercim-Tercümanlık bölümlerinin açılmasıyla ülkemizde ilk defa bilimsel anlamda çeviri çalışmalarına başlanmıştır. Bugün bu bölümleri bitiren gençler yavaş yavaş toplumda yerlerini almaya ve ses getirmeye başlamışlardır.

Bugünkü bilimsel ve çağdaş anlayış ışığında çevirmenin sadece iki dili ve kültürü bilmesiyle yetinilmemektedir. Bunun yanı sıra çevirmenin kuram bilgisi olan, sezgili, kendi ana dilini çok daha iyi bilen, anlatım yetisi olan, hepsinden daha önemlisi çeviri yaptığı alan ile ilgili bilgilerle donanmış bir kişi olması beklenmektedir. Bu nedenle çeviri alanında uzmanlaşmaya daha fazla gecikmeden gidilmesi de önemle üzerinde durulması gereken önemli bir olgudur.

İşte yukarıda belirtilen fikirlerden yola çıkarak çeviride alan bilgisinin önemini de dikkate alarak  Çeviri El Kitabı: Belge Çevirileri’ni hazırlamaya başladık. Başlangıçta böyle bir  kitabın yaptığımız uzun bir araştırma ve inceleme sonucu binlerce sayfa belgeyi içermesi gerektiği kanısına vardık. Bunun üzerine özellikle  son 20 yılda çeviri bürolarına ne tür çevirilerin geldiğini inceleyip bunlar içinde en çok rastlanan çeviri örneklerinden yola çıkarak  bir sıralama yapıp  bu belgelerin  çevirilerine öncelik verdik. İşte elinizdeki kitap böyle bir çalışmanın ürünüdür.

Kitabın  yayına hazırlanması çok titiz bir çalışma ile uzun yıllar alan bir çalışma ve deneyim süreci içinde gerçekleştirilebilmiştir. Bu süreç içinde İngilizce / Türkçe / İngilizce belgelerin çevirisinde yardımlarını esirgemeyen yabancı uzmanlardan Dr. Paul Larbelestier, Dr. Philip Blair, Barbara Blackwell Gülen ve Erin Maloney’e teşekkürü bir borç bilirim.  Ayrıca çevrilecek belgelerin birçoğunun temininde yardımlarını esirgemeyen Coşkun Çeviri Bürosu ve Doç. Dr. Hasan Coşkun’a  da ayrıca teşekkür ederim.

Çeviri ile ilgilenen tüm kişi, kurum ve kuruluşlar, Mütercim Tercümanlık Bölümü öğrencileri ile çeviri büroları ve özellikle İngilizce  ile ilgilenen herkese yararlı bir kaynak yapıt olacağını umduğumuz  bu kitapta  nüfus cüzdanı, nüfus kayıt örneği, doğum raporu, evlenme belgesi, oturma izni, çalışma izni, ölüm belgesi, pasaportlar, vizeler, eğitim öğretim belgeleri, İlkokul ve ortaokul diplomaları, üniversite diplomaları, bilim uzmanlığı ve doktora diplomaları, not dökümleri, başarı belgeleri, mezuniyet belgeleri, askerlikle ilgili belgeler, sürücü belgeleri, uluslararası antlaşmalar, sözleşmeler, vekaletnameler, kira kontratları v.b. belgelerin iki yönlü çevirileri bulunmaktadır. Umarız tüm çeviri sevdalılarının en çok yararlanacağı ve gereksinimlerini büyük ölçüde karşılayacak bir kitap olur.  

Taksit Seçenekleri

Ürün Yorumları

Yorum Kaydı Bulunamadı

 Ürüne ait yorum kaydı bulunamadı! Ürüne ilk yorumu yazmak için tıklayınız. Bu ürüne yorum yazmak için tıklayınız.

Üye Giriş Formu

Değerli Ziyaretçimiz;
İşleme devam edebilmek için sisteme giriş yapmanız gerekmektedir.
Henüz üye değilseniz, Yeni Üye Kayıt Formu nu doldurarak üye olabilirsiniz.
Şifrenizi hatırlayamıyorsanız, Şifre Hatırlatma Formu nu doldurabilirsiniz.
Üye girişi yapmak için, lütfen e-posta adresinizi ve şifrenizi giriniz.
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Beni Hatırla :
   
 

Önerileriniz

Bu ürünün açıklamaları, fiyatı veya diğer özelliklerinin hatalı olduğunu düşünüyorsanız aşağıdaki formu doldurarak bize gönderebilirsiniz.
Siparişiniz ve diğer sorularınız için "Sipariş Yardım Formu" hizmetimizi kullanabilirsiniz.
E-Posta Adresiniz
Mesajınız
Güvenlik Kodu
Güvenlik Kod Onayı
 
Ana Sayfa  |  Alışveriş Sepetim |  Yeni Üyelik | Hakkımızda  | Satış Ortaklığı |  Yardım |  İletişim 

Ana Sayfa | Alışveriş Sepetim | Yeni Üyelik | Hakkımızda | Yardım | İletişim | Satış Ortaklığı


Bu platform Nebim tarafından HemenAl E-ticaret alt yapısı kullanılarak geliştirilip entegre edilmiştir.